Galeria ścienna w 10 krokach

Galeria ścienna w 10 krokach

To moja Ściana Wytchnienia. Tworząc tę galerię wybrałam zdjęcia i printy obrazujące to, co kocham najbardziej. Stworzyłam sobie kawałek idealnego świata ze słońcem, morzem i zielenią. Znajduje się w mojej sypialni. W miejscu w domu, w którym szczególnie pląsa słońce, a po otwarciu okna hula wiatr, kołysząc roślinami. Uwielbiam ją. Uwielbiam się w nią wpatrywać… Jakbym patrzyła przez okno nadmorskiego hoteliku albo przewijała w głowie wspomnienia z ciepłych, słonecznych podróży. Cieszę się, że ją mam. To moja tablica inspiracji. Moja mapa marzeń…

Chcesz taką? Zrób sobie! To całkiem proste. Wystarczy, że przejdziesz tych kilka kroków od pustej ściany po idealną Osobistą Galerię Sztuki Spersonalizowanej.

Do dzieła!

KROK 1. Wybierz ścianę, w którą najczęściej się wpatrujesz 😉

KROK 2. Zmierz przestrzeń jaką masz do zagospodarowania.

KROK 3. Wymyśl temat – wybierz zdjęcia, printy i dekoracje które wzbudzą w Tobie najprzyjemniejsze emocje i wywołają najszerszy uśmiech, wybierz idealne elementy do zawieszenia.

Zastanów się czy wolisz dużo małych, czy kilka większych i dużych elementów. Małe wybierz do przestrzeni, na które patrzysz z bliska, większe – z daleka.

Możesz zdecydować się na bardzo podobne elementy – tej samej wielkości, z tej samej serii i oprawić je w takie same ramy albo zrobić artystyczny miszmasz zdjęć, obrazków, rysunków, płaskorzeźb, lusterek, makram, koralików różnych kształtów, kolorów i form – cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Ja zazwyczaj wybieram coś pomiędzy.

Pamiętaj jednak, że nawet w największym szaleństwie musi być metoda. Elementy w taki, czy inny sposób muszą być ze sobą spójne.

KROK 4. Zrób sobie makietę w skali uwzględniającą formaty – przymierz najpierw które zdjęcie, w jakim formacie wygląda najkorzystniej w towarzystwie pozostałych. Zrób to na komputerze, bo wtedy najłatwiej jest się bawić wielkościami. Na tym samym etapie dobierz odpowiednie ramy – wielkość, grubość, kolor i materiał, z jakiego będą wykonane.

Część pierwsza za Tobą. Teraz:

KROK 5. Kup ramy.

KROK 6. Ułóż je na podłodze. Zewnętrzne ramy powinny określać limit przestrzeni, jaką będą dekorowały. Układasz do środka, zaczynając od jednego, największego, głównego elementu.

Część pierwsza za Tobą. Teraz:

KROK 5. Kup ramy

KROK 6. Ułóż je na podłodze. Zewnętrzne ramy powinny określać limit przestrzeni, jaką będą dekorowały. Układasz do środka, zaczynając od jednego, największego, głównego elementu.

Możesz stworzyć podgrupy, zwłaszcza jeśli masz do zagospodarowania dużą ścianę, ale ogólnie utrzymuj podobne odległości – to da wrażenie porządku i pozwoli zatrzymać uwagę na tym, co w ramkach, a nie co dzieje się pomiędzy nimi.

KROK 7. Odmierz odległości i zapisz na kartce. Taki zwykły roboczy rysunek pomoże w przeniesieniu przyjętego ułożenia na ścianę i wywierceniem dziur lub wbiciu gwoździ we właściwym miejscu.

KROK 8. Na ramach, pod zawieszkami zapisz ich odległość od rantu – łatwej będzie Ci odmierzyć właściwe odległości pod haczyki.

KROK 9. Wywierć dziury, wbij gwoździe, zamontuj haczyki i powieś obrazki.

KROK 10. Dopełnij dekorację. Kiedy obrazki już zawisną mogą stać się dekoracją samą w sobie. W moim przypadku jednak, dość minimalistyczne zdjęcia zawisły na dużej białej ścianie, nad starym mocno opatrzonym Ikeowym Malmem. Żeby odwrócić uwagę od mało atrakcyjnego mebla i dodać zieleni, którą kocham na równi z morzem, ustawiłam na nim rośliny… dużo roślin i sami zobaczcie jak bardzo nadały one klimatu.

Voila! Zajmuje to trochę czasu, ale obiecuję, że warto! Osobista Galeria Sztuki Spersonalizowanej będzie przy każdym spojrzeniu przepełniać Cię GoodVibes’ami!

Zdjęcia: Ewelina Mickiewicz
Write a comment