JAK ZAARANŻOWAĆ DŁUGI I WĄSKI POKÓJ?
Pod powyższym zadziornym tytułem, mam dziś dla Was podpowiedź jak poradzić sobie z długim i wąskim pokojem. Wagony zawsze były zmorą. Teraz może rzadziej pojawiają się w nowym budownictwie, za to zdecydowanie często stają się wyzwaniem dla inwestorów przerabiających stare mieszkania w blokach na potrzeby sypialenek bądź pokoi studenckich.
Zatem co robić, żeby „wagon” jak najmniej kojarzył się z mroczną i zatłoczoną kuszetką?
Pokażę Wam dziś kilka prostych, niedrogich, funkcjonalnych i świetnych wizualnie rozwiązań do zastosowania w każdym małym, długim i wąskim pomieszczeniu. Będę się odnosić do pokoju studenckiego, ale te same wskazówki można wykorzystać na przykład przy aranżacji kuchni, pokoju dziecięcego czy balkonu.
Przede wszystkim…
… nie bójcie się kolorów! Otaczające kolory wpływają na nasz nastrój, naszą gotowość do działania bądź odpoczynku, pozwalają się skupić lub zaktywizować, pobudzają wyobraźnię. Niewiele jest smutniejszych rzeczy w świecie wnętrz niż mały, nieustawny, zimny, biały pokój-wagon.
Dlatego postawcie na kolor i malując pokój, wydzielcie nim całą strefę – do nauki lub wypoczynku – malując w kolorze ścian również sufit. Dzięki temu zabiegowi powstanie box, który optycznie skróci i poszerzy pomieszczenie, a dodatkowo podkreśli nadaną tej części funkcjonalność i da uczucie bezpieczeństwa i otulenia.
Kolejnym zabiegiem będzie przełamanie przestrzeni i ustawienie łóżka lub biurka w poprzek, najczęściej pod oknem.
Kontenerki pod biurko w szufladami, narzuta w pionowe paski na postawione wszerz łóżko to dodatkowe elementy odwracające uwagę od długości. Jeśli zamiast łóżka zastosujecie na końcu pokoju sofę, ułóżcie na obu jej końcach, zbiegające się ku środkowi, poduszki dekoracyjne. Patrząc na nie, wzrok skupi się na poziomych, poszerzających przestrzeń pasach.
Półki i szafki ścienne, wieszajcie w pionowych blokach – podniosą optycznie pomieszczenie i wydzielą strefę, skupią na sobie uwagę, odciągając ją tym samym – znowu – od długości.
Dodatkowa podpowiedź dla pokoi z oknem umiejscowionym wyżej (często tak jest kiedy pokój powstał w pomieszczeniu po kuchni). Wyrównanie proporcji okna uzyska się budując podest – np. na łóżko. Sięgając do okna, czy wyglądając przez nie, będzie się je miało na standardowej wysokości. Całość będzie wyglądać bardziej spójnie i estetycznie, a przestrzeń pod podestem można również wykorzystać na sprytny schowek.
Unikajcie :
- zimnego, białego wystroju
- poziomych pasów biegnących wzdłuż długich ścian
- wąskich karniszy ledwo zakrywających otwór okienny
- malowania najdłuższych ścian na inny kolor
- długich półek biegnących wzdłuż długich ścian
Aranżowanie małych wnętrz, by były ładne, przyjazne i funkcjonalne, to nie lada wyzwanie. Za to satysfakcja, kiedy się uda, jest przeogromna!
Zaglądajcie do GoodVibes’ów. Będę podsuwać Wam różne podpowiedzi i pomyły 😊
Wszystkiego GoodVibes’owego!